Trwałe odkażanie powierzchni raz… na 2 lata? Czy to możliwe?
Tradycyjna dezynfekcja pomieszczeń jest czasochłonna i wymaga częstego powtarzania. Gdy po operacji odkażania chlorem lub ozonem, zdezynfekowane miejsce jest narażone na kontakt z patogenami, operację należy powtórzyć. Nieduże zaniedbania w tym zakresie narażają ludzi na niebezpieczeństwo, a kolejne dezynfekcje to koszty i czas. Czy można to zrobić lepiej?

Jak efektywnie odkażać powierzchnie?

W dobie pandemii Covid-19, ciągłe dezynfekowanie powierzchni spędza sen z powiek zarządcom obiektów użyteczności publicznej i winduje koszty utrzymania budynków. Zaniechanie może skończyć się tragicznie dla użytkowników pomieszczeń. Obecnie ryzyko nie dotyczy tylko zachorowania na grypę czy zmagania z jednym z licznych, ale niegroźnych rynowirusów lub koronawirusów powodujących przeziębienie. Pandemia koronawirusa i masowe zachorowania oraz zgony na COVID-19 każą traktować dezynfekcję pomieszczeń poważnie jak nigdy wcześniej. Tradycyjne sposoby odkażania, takie jak chlorowanie czy ozonowanie przestały już być wystarczające, zwłaszcza tam, gdzie w każdym dniu pojawia się wiele osób, a ryzyko transmisji wirusów i bakterii jest wysokie. Rozwiązaniem jest usuwanie patogenów z powierzchni na zasadzie reakcji fotokatalitycznej. Wirusy i bakterie giną nie tylko w procesie odkażania, ale także po jego zakończeniu, gdy stykają się z zabezpieczoną powierzchnią. Raz przeprowadzona dezynfekcja działa bardzo długo i do utrzymania pełnego bezpieczeństwa pozostaje nam odkażanie przedmiotów ruchomych (wnoszonych, odpakowywanych, dotykanych) oraz wietrzenie pomieszczenia.

Odkażanie powierzchni, które działa… 2 lata?

Właśnie taką gwarancję – 2 lata trwałości warstwy ochronnej – możemy uzyskać po dezynfekcji powierzchni przy użyciu Nanosterille. W tym czasie wirusy i bakterie, które zetkną się z odkażoną przez Nanosterille podłogą czy stołem zginą – zostaną rozłożone na CO2 i H2O. To rewolucja w utrzymaniu sterylności powierzchni. 

Jak to działa? 

Nanosterille tworzy aktywną mikrobiologicznie powłokę ochronną na zdezynfekowanych powierzchniach. Zawiera nanocząsteczki dwutlenku tytanu (TiO2) i chlorku srebra (Ag), które mają zdolność do neutralizacji bakterii, wirusów, pleśni, kurzu oraz chemicznych substancji uwalnianych do środowiska. Na powierzchni zdezynfekowanej Nanosterille, przy udziale światła, aktywowany jest proces fotokatalizy. W jego wyniku patogeny ulegają rozkładowi. Zabezpieczenie działa też bez udziału światła, ponieważ chlorek srebra, działa antybakteryjnie także w ciemnościach. 

Nanocząsteczki w służbie człowieka – nowe metody dezynfekcji

Zawarty w Nanosterille dwutlenek tytanu (TiO2) jest substancją znaną od dawna i naturalnie występującą w przyrodzie. To składnik bezpieczny dla ludzi, co potwierdza wykorzystywanie go przez renomowane firmy m.in. w kosmetykach z filtrem UV, szamponach, pastach do zębów, cieniach, antyperspirantach, pudrach, kremach nawilżających skórę i przeciwzmarszczkowych. Przełomem w odkażaniu powierzchni stało się wykorzystanie go w postaci bardzo małych cząsteczek, które są w stanie skutecznie zmniejszać metabolizm patogenów, doprowadzając w efekcie tego do ich rozpadu na bezpieczne dla ludzi CO2 i H2O. 

Srebro już od dawna było wykorzystywane w medycynie do odkażania ran, ale nie tylko. Starożytni Egipcjanie odkażali wodę, wrzucając srebrne monety do wypełnionych nią naczyń. Preparaty zawierające TIAB (czyli związek dwutlenku tytanu z nanocząsteczkami aktywnego srebra) bardzo skutecznie dezynfekują i przyspieszają gojenie się ran, eliminując patogeny. Jony srebra są składnikiem wielu środków odkażających rany, które wypierają dziś tradycyjnie stosowaną wodę utlenioną, jodynę czy środki na bazie fenoksyetanolu. Srebro radzi sobie nawet z uchodzącymi za bardzo żywotne gronkowcami. Wykorzystanie nanocząsteczek srebra do dezynfekcji powierzchni także przynosi świetne rezultaty, dzięki uzupełnianiu działania dwutlenku tytanu, szczególnie w ciemnych pomieszczeniach. Jest też całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Na jakie powierzchnie działa dezynfekcja Nanosterile?

Nanosterille jest skuteczny zarówno na powierzchniach twardych (takich jak płytki ceramiczne lub gres, podłoga drewniana i laminatowa oraz drewniane, metalowe i szklane meble), jak i na tkaninach (np. na tapicerowanych meblach czy samochodowych siedzeniach). Działa także w niskich temperaturach – a zatem można użyć go do odkażenia lodówki, zamrażarki czy chłodni. Nanosterille wykorzystuje się w szpitalach i przychodniach, kinach, teatrach, hotelach, centrach konferencyjnych, obiektach handlowych, gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, biurach firm oraz wszelkich budynkach użyteczności publicznej – np. urzędach lub sądach.

Skuteczne działanie na różnego typu powierzchniach pozwala wykorzystywać nanocząsteczki dwutlenku tytanu i chlorku srebra do kompleksowego odkażenia całych pomieszczeń, ale także kabin samochodów. 

Aby Nanosterille działał skutecznie i można było zagwarantować 2-letnią ochronę powierzchni, dezynfekcja musi zostać przeprowadzona za pomocą specjalistycznego nanoaplikatora przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. 

Autor artykułu
Ut auctor sit amet leo non consequat. tae turpis tellus. Sed lobortis faucibus urna eu luctus. Aenean tincidunt magna vitae magna rutrum, vitae cursus mauris fringilla.
Sterify Sp. z o.o.
Ul. Gen. T. Kutrzeby 17A/31
62-300 Września

NIP: 7891791980
REGON: 387139258
KRS: 0000862084
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zamknij